top of page
Zoeken

Grotta Su Marmuri, ondergronds spektakel op Sardinië

  • Alfons Caris
  • 1 dag geleden
  • 2 minuten om te lezen


Italië telt aardig wat mooie grotten. Met grot bedoel ik dan niet de eerste de beste holte die je, bovengronds of ondergronds, overal in rotsachtige gebied kunt vinden, maar de fenomenen die wij druipsteengrotten noemen. De Grotte di Toirano in Ligurië en de Grotte di Frasassi in Le Marche zijn denk ik wel de bekendste, maar als je het mij vraagt doet de minder bekende Grotta su Marmuri in Sardinië niet onder voor die twee. Je vindt dit onderaardse spektakel bij het stadje Ulassai, in het zuidoosten van Sardinië.














Alleen al de entree is een belevenis. Je gaat de grot binnen in een enorme, mistige opening in een rotswand en daalt dan langzaam af via zigzaggende trappartijen. Terwijl het om je heen steeds duisterder en vochtiger wordt, bekruipt je het gevoel dat je door een duivelsgat de onderwereld betreedt. Achter je gaapt het steeds kleiner wordende venster naar de vertrouwde bovenwereld, waar het licht schijnt.











Het parcours door het deel van de grot dat te bezichtigen is, is ongeveer een kilometer lang. Dankzij de verhoogde paden en de met trappen overbrugde hoogteverschillen loop je redelijk comfortabel door de reusachtige zalen met plafonds tot wel zeventig meter hoog. Overal om je heen kun je je vergapen aan de wonderbaarlijke kalkafzettingen in de vorm van zuilen, stalagmieten en stalactieten. Het grottenstelsel is ontstaan door de druk en wrijving van water dat zich een ondergrondse weg heeft gebaand, maar ik herinner me van het verhaal van de gids dat bewegingen van de aarde eveneens een rol hebben gespeeld in het ontstaan van de kolossale ruimtes. Onderweg kom je ook langs een tweetal sprookjesachtige meertjes.















De Grotta Su Marmuri (‘marmuri’ is Sardijns voor ‘marmer’) is behalve een attractie voor mensen ook een toevluchtsoord voor vleermuizen, en die waren er al miljoenen jaren vóór ons. Het schijnt dat bijna alle vleermuizen op Sardinië in het winterseizoen hiernaartoe verhuizen, en daarmee is het de grootste kolonie van heel Italië. Wees gerust, ze houden er alleen hun winterslaap en dan zijn de grotten dicht.













De tocht door de grotten is alleen mogelijk in groepsverband, onder begeleiding van een gids, en duurt ongeveer een uur. Voor mensen die slecht ter been zijn is de bezichtiging minder geschikt. Zorg in ieder geval voor goed schoeisel en warme kleding. Meer informatie vind je op www.grottasumarmuri.it. Helaas zijn praktische inlichtingen, bijvoorbeeld over vertrektijden van de rondleidingen, op die website schaars. Het kan daarom gebeuren dat je een tijd moet wachten eer je je tocht naar de onderwereld kunt aanvaarden. Daar staat tegenover dat er wel een restaurant is, zodat je de lege tijd (en lege maag) kunt vullen met een smakelijke lunch met Sardijnse specialiteiten.















De Ogliastra, de streek waarin het dorp Ulassai ligt, is een van de mooiste gebieden van Sardinië. Daar wil ik een keer een apart artikel aan wijden, maar voor wie daar (terecht) niet op wil wachten, volgen hier alvast een paar impressies. Sommige foto’s laten nevelige taferelen zien, en dat heeft te maken met een combinatie van factoren: de weersomstandigheden van het moment én het feit dat de streek behoorlijk waterrijk is. Geniet van de sfeer!


















Fotocredits:

Foto's 1, 28, 39, 43: Javier Sanchez Portero, Wikimedia

Foto 5: Enrico Melis, Wikimedia

Alle overige foto's eigen werk

 
 
 

Opmerkingen


bottom of page